August 26-28, 2020
Maison Glad, Jeju, Korea

Committees



 

Chair
 

General Chair : Souhwan Jung (Soongsil University , South Korea)
Program Committee Chair : Ilsun You ( Soonchunhyang University, South Korea)
Organizing Committee Chair : Jong-Hyouk Lee ( Sejong University, South Korea)

 

 

 

Program Committee
 

Pelin Angin (Middle East Technical University, Turkey)

Joonsang Baek (University of Wollongong, Australia)

Sang Kil Cha (KAIST, Korea)

Xiaofeng Chen (Xidian University, China)

Jin-Hee Cho (Virginia Tech, USA)

Dooho Choi (ETRI, Korea)

Swee-Huay Heng (Multimedia University, Malaysia)

Hsu-Chun Hsiao (National Taiwan University, Taiwan)

Qiong Huang (South China Agricultural University, China)

Eul Gyu Im (Hanyang University, Korea)

Yeongjin Jang (Oregon State University, USA)

Hiroaki Kikuchi (Meji University, Japan)

Dongseong Kim (The University of Queensland, Australia)

Jong Kim (POSTECH, Korea)

Jongkil Kim (University of Wollongong, Australia)

Jonghoon Kwon (ETH Zurich, Switzerland)

Byoungyoung Lee (Seoul National University, Korea)

Kyu Hyung Lee (University of Georgia, USA)

Shengli Liu (Shanghai Jiao Tong University, China)

Masakatsu Nishigaki (Shizuoka University, Japan)

Jason Nurse (University of Kent, UK)

Aziz Mohaisen (University of Central Florida, USA)

Kirill Morozov (University of North Texas, USA)

Kazumasa Omote (University of Tsukuba, Japan)

Ki-Woong Park (Sejong University, Korea)

Marcus Peinado (Microsoft, USA)

Junghwan Rhee (NEC Laboratories, USA)

Ulrich Rührmair (LMU Munich, Germany)

Kouichi Sakurai (Kyushu University, Japan)

Junji Shikata (Yokohama National University, Japan)

Dongwan Shin (New Mexico Tech, USA)

SeongHan Shin (AIST, Japan)

Sang Uk Shin (Pukyong National University, Korea)

Amril Syalim (University of Indonesia, Indonesia)

Gang Tan (The Pennsylvania State University, USA)

Samuel Woo (Dankook University, Korea)

Toshihiro Yamauchi (Okayama University)

Naoto Yanai (Osaka University, Japan)

Siu Ming Yiu (The University of Hong Kong, Hong Kong)

Taek-Young Youn (ETRI, Korea)

Meng Yu (Roosevelt University, USA)

 

 

Organizing Committee
 

Hyo-Beom Ahn (Kongju National University)

Kangbin Yim (Soonchunhyang University)

Manhee Lee (Hannam University)

Jongsung Kim (Kookmin University)

Changhoon Lee (Seoul National University of Science and Technology)

Jungtaek Seo (Soonchunhyang University)

Deok Gyu Lee (Seowon University)

Dong-Guk Han (Kookmin University)

KyengHwa Do (Konkuk University)

Youngho Park (Sejong Cyber University)

Ji Sun Shin (Sejong University)

Joobeom Yun (Sejong University)

Ki-Woong Park (Sejong University)

Young-Gab Kim (Sejong University)

Daesub Park (Sejong University)

Jin Kwak (Ajou University)

Tai Hyo Kim (Formal Works Inc.)

Hyoung Chun Kim (National Security Research Institute)

Woo-Nyon Kim (National Security Research Institute)

Yangseo Choi (Electronics and Telecommunications Research Institute)

Byung-Chul Choi (Electronics and Telecommunications Research Institute)

Jonghyun Kim (Electronics and Telecommunications Research Institute)

Jin Cheol Kim (KEPCO Knowledge, Data & Network Co., Ltd.)